فرآیند تولید کنسانتره آب پرتقال

کنسانتره شکلی از ماده است که اکثر اجزای اصلی تشکیل دهنده یا حلال آن را حذف نموده اند. معمولاً با گرفتن آب موجود در یک محلول یا سوسپانسیون، مثلاً گرفتن آب موجود در آب میوه و تبدیل آن به پودر یا عصاره، کنسانتره تشکیل می شود.

فایده تولید کنسانتره این است که با حذف آب، وزن ماده غذایی کاهش یافته و بنابراین حمل و نقل آن راحت تر و با صرف هزینه های کمتر صورت می گیرد، به علاوه کنسانتره را به راحتی در هنگام مصرف با اضافه نمودن حلال (معمولاً آب) به حالت اولیه خود برگردانده و مصرف می کنند.

کنسانتره آب میوه، از میوه ها اسانس یا عصاره تهیه می نمایند و از مخلوط نمودن این انسانس با شکر و آب ، انواع آب میوه تهیه می کنند. این نوع آب میوه ها به دلیل داشتن شکر، تنها انرژی زا بوده و معمولاً خواص زیادی ندارند. اما آب میوه های تازه سرشار از انواع ویتامین ها و املاح بوده و ارزش غذایی بسیار بالایی دارند . در این مقاله به بررسی کنسانتره آب میوه پرتقال می پردازیم.

حمل و نقل پرتقال:

چون وسعت باغ ها محدود است بنابراین تعداد پرتقال تولیدی کشاورزان نیز کم است و پرتقال از باغ تا کارخانه بوسیله کامیونت ها و وانت ها منتقل می گردد و به کارخانه برده می شود.

وانت های حامل پرتقال پس از ورود به کارخانه ها به قسمت توزین می رود و با باسکول وزن آن را مشخص می کنند. پس از این مرحله به قسمت تخلیه می رود. حال بنا به ظرفیت وزن(ظرفیت کارخانه) پرتقال توزین شده به قسمت سیلو  و یا انبار برده می شود یعنی اینکه اگر حوضچه تخلیه پر و یا تراکم ماشین ها زیاد باشد، پرتقال را پس از تحویل در سیلو نگهداری می کنند.

سیلو گذاری و انبار:

انبارها معمولاً سیلوهای فلزی می باشند.در اکثر کارخانه های امروزی سیلوها با کناره ها و پایانه های غربالی جهت تهویه مناسب طراحی می شوند. آنها معمولاً دارای صفحات تناوبی می باشند که تا اندازه ای فشار روی میوه را کاهش می دهند تا هیچ میوه ای در طول ذخیره شدن تحت فشار اضافی قرار نگیرد معمولاً به علت تنفس و بالا رفتن درجه حرارت و متعاقب آن فساد کامل میوه، اندازه و مدت زمان نگهداری میوه در سیلوها محدود می باشند، همین دلیل اکثر زمان نگهداری میوه ها در این سیلوها به مدت 16 تا 42 ساعت قبل از فرآیند می باشد.

حوضچه تخلیه و شستشویی پرتقال:

پرتقال که قرار است آبگیری شود پس از تخلیه در داخل استخر پرآب، گل و لای چسبیده به پرتقال پاک می شود و این گل و لای در کف استخر ته نشین شده که بعداً آن را پاکسازی می کنند. پرتقال ها را به تعدادی می ریزند تا سطح خارجی میوه ها به یکدیگر مالیده شود و زودتر تمیز شوند. کف این استخر دارای شیب است و یک دریچه نیز در قسمت گودی حوضچه وجود دارد که آب از آن خارج و یا توسط یک پمپ از اطراف دیگر و بالای استخر پمپاژ می شودکه  این کار سرکولاسیون را در آب بوجود می آورند و باعث میگردد تا آب پرتقال هایی که در سطح خود شناور نگه می دارد بطرف جلو و به سمت نقام پیش ببرد.

درجه بندی اولیه:

پرتقال ها پس از شستشو و زدودن گل و لای بر روی نوار نقاله قرار می گیرد و در دو طرف نوار نقاله کارگر می باشد که پرتقال های له شده یا صدمه دیده و یا شاخ و برگ زاید دیگر را هنگام عبور از این قسمت از پرتقال های سالم جدا می کنند و این کار بصورت دستی انجام می شود.

قسمت برس زنی: Brush Washer 

در این قسمت دستنگاه برس زن وجود دارد که دارای برس های مخصوص است و در بالا نیز دوش های آب وجود دارد. گردش برس ها پرتقال را به سمت جلو برده و مواد خارجی و احتمالاً  بقایای سمپاشی را پاک و با پاشش آب  آنها را کاملاً تمیز می کند.

درجه بندی ثانویه پرتقال:

بعد از مرحله برس زنی و شستشو پرتقال ها بوسیله یک نوار نقاله بالابر به طرف بالا برده شده و با عبور از یک میز مخصوص مورد بررسی دقیق قرار می گیردو پرتقال های صدمه دیده که در مرحله اول پاکسازی از نظر دور مانده است و یا اینکه در قسمت های بعدی آسیب دیده است و برای آبگیری کردن نامناسب است از بقیه پرتقال ها جدا و از خط تولید خارج می شود و پرتقال های سالم نیز بر روی نوار نقاله کج رو قرار می گیرد. این نوار نقاله در طول مسیر خود در بعضی قسمت ها کج می شوند که در زیر آنها مجرایی قرار دارد و پرتقال ها بسته به اندازه و سایز خود در درون این مجراها قرار می گیرد و به سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می شوند. چون دستگاه هایی که برای آبگیری طراحی شده اند برای سایزهای گوناگون پرتقال می باشند و پرتقال ها نیز بنا به اندازه وارد کانال های مجزا شده و از آنجا وارد دستگاههای مربوطه می شود.

استخراج کننده آب پرتقال : Extractor

استخراج کننده ها بر دو دسته تقسیم می شوند:

استخراج کننده های مدل براون و استخراج کننده های مدل F.M.C

امروزه از استخراج کننده های مدل F.M.C در اکثر تولیدات مرکبات استفاده می شود.

اکستراکتور پنج تایرF.M.C می تواند در هر دقیقه 500-325 پرتقال را آبگیری کند.

فینیشینگ :  Finishing

آب پرتقال استخراج شده وارد فینیشر می شودکه در آن تمام مواد موجود در آب پرتقال نظیر زایده فیبری حاصل از پرده پوشش قاچ و همچنین زایده های گوشتی که درموقع انجام عملیات اکستراکتور در آن باقی مانده باشد از آن جدا می شود.اگرچه بیشترین مواد در عملیات فینیشینگ مقدماتی که همراه با عملیات استخراج عصاره است (عمل صافی در اکستراکتور) رفته شده است علاوه بر این و در نهایت برای اینکه بقایای مواد زاید در مایع از آن کاملاً جدا شود مستقیم جدا کننده سانتریفیوژ در خط تولید مورد استفاده قرار می گیرد.

زواید جدا شده در این مرحله وارد مجرای تفاله پرتقال می گردد و از آنجا برای خوراک دام انتقال می یابد و آب پرتقال نیز بقیه مراحل را طی خواهد کرد.

سانتریفوژ:

بعد از طی مراحل قبل میوه ای که مقدار ناخالصی دارد، که لوبید دو عدد سانتریفوژ x-lava آب پرتقال سانتریفوژ کرده و باعث ته نشین و جداکردن ذرات جامد باقی مانده می شود. سپس برای تغلیط آماده و برای اواپراتور فرستاده می شود.

هواگیری آب پرتقال:        

آب پرتقال بعد از مرحله finishing و سانتریفوژ هواگیری می شود زیرا آب پرتقال حاوی هوای محبوس شده است، برای تخلیه هوای ان، آن را بداخل یک هواگیر تحت خلاء می فرستند. این عمل از انهدام ویتامین ها خصوصاً ویتامین ث و سایر تغییرات مربوط به اکسیژن جلوگیری می کند. هواگیری به خاطر این صورت می گیرد که تا اکسیژن موجود در لابه لای عصاره خارج شود. زیرا وجود اکسیژن بر روی رنگ محصول اثر نامطلوب داشته و موجب کاهش تعداد ویتامین ث می گردد. برای این منظور از خلاء 26 اینچ استفاده می شود.

تغلیظ آب پرتقال در اواپراتور:

آب پرتقال بعد از انجام هواگیری و خروج اکسیژن احتمالی برای تغلیظ و تولید کنسانتره وارد اواپراتور می شود که به صورت برج عمودی به ارتفاع 27 متر است سیستم برج اواپراتور F.M.C بدین صورت است که تغلیظ و پاستوریزاسیون همزمان با هم انجام می گیرد، اما در بعضی از سیستم ها این دو عمل از هم مجزا می باشد.

این برج دارای چهار مرحله است که آب پرتقال در هر مرحله دمای متفاوتی را تحمل می کند. آب پرتقال در دمای 90 درجه سانتی گراد در برج تغلیظ می شود و چون آب موجود در آب پرتقال در دمای بالاتری بخار می شود. بنابراین با ایجاد شرایط خلاء دمای تبخیر آب کاهش داده تا ترکیبات و ویتامین ث موجود در آب پرتقال دچار تغییر نگردد. آب پرتقال تحت شرایط خلاء 1- و دمای 90 درجه و فشار 8 بار تغلیظ می گردد.

بعد از اتمام این مراحل کنسانتره آماده و از بریکس اولیه 10 به بریکس 65 می رسد و از برج خارج و برای کاهش دمای آن به قسمت های دیگر می رود.

خنک کردن:

آب پرتقال پس از تغلیظ در برج لواپتور یک  مبدل حرارتی صفحه ای (پلیتی) ماشین از 90 درجه سانتی گراد به دمای حدود 15- درجه تا 5- درجه می رسد. با این عمل شوک حرارتی به محصول داده می شودکه باعث می شود محلول عاری از میکروب شود.

مایع سردکننده بین پلیت های چیلر گاز سرمازای فریون می باشد که باعث سردکردن کنسانتره می شود. بعد از اینکه کنسانتره تا دمای 5-درجه سرد و به مخازن انتقال داده شده در بشکه های 220 لیتری پر و در بندی می گردد و در سردخانه نگهداری می شود.

انبار و سردخانه:

انبار در جوار سالن تولید احداث و سردخانه دارای دمای 18- درجه سانتی گراد است و دارای شرایط بهداشتی می باشد.

  • مهارت جهان

    بزرگترین طراح ، سازنده و تامین کننده بخش عمده نیاز ماشین آلات صنایع لبنی ، غذایی ، دارویی و شیمیایی در کشور با کامل ترین خطوط تولید
dokme

طراحی|ایده پردازی و بهینه سازی : مجریان وب